A szoftvertesztelés manapság egyre vonzóbb lehetőség azok számára, akik szeretnének elindulni az IT világában, de nem feltétlenül érzik magukat otthon a programozásban. A jó hír az, hogy tesztelőként akkor is sikeresen elindulhatsz, ha még csak most kezdesz ismerkedni ezzel a területtel. A kérdés persze az: hogyan válhatsz valakivé, akit egy cég szívesen felvesz junior tesztelőként? A válasz az alapok megismerésével kezdődik.
Mit csinál egy szoftvertesztelő?
Fontos megérteni, pontosan mivel is foglalkozik egy szoftvertesztelő a mindennapokban. A munkájuk során különféle hibákat keresnek, a szoftver működését ellenőrzik, jelentéseket készítenek, és gyakran a felhasználói élmény szempontjából is vizsgálják az alkalmazásokat. Nem csak arról van szó, hogy “elindul-e” egy funkció, hanem arról is, hogy azt teszi-e, amit kell, és úgy működik-e, ahogy a felhasználók elvárják.
Ezek az ismeretek elsajátíthatók különféle tanfolyamokon vagy akár ingyenes online forrásokból is. Fontos megemlíteni, hogy Magyarországon jelenleg nem érhető el felsőfokú oktatási képzésként a szoftvertesztelés. Már néhány napnyi tanulás után érthetővé válik, hogyan épül fel egy tesztelési folyamat, milyen hibákkal találkozhatsz, és hogyan kell ezeket dokumentálni.
Gyakorlat teszi a mestert
A tanulással párhuzamosan érdemes valós gyakorlati tapasztalatot is szerezni, hogy kitűnj szoftvertesztelőként a tömegből. Erre nem feltétlenül van szükség munkahelyi keretek között – számos lehetőség van kipróbálni a megszerzett tudást éles helyzetekben is. Vannak olyan platformok, ahol valódi alkalmazásokat tesztelhetsz, és ezekért még kisebb jutalmakat is kaphatsz. Emellett sokan döntenek úgy, hogy saját projekteken gyakorolnak: például letöltenek egy népszerű appot, végignézik annak funkcióit, és készítenek róla egy részletes hibajelentést, vagy akár egy komplett tesztelési dokumentációt. Ezek az anyagok később remekül mutatnak az önéletrajz mellé csatolt portfólióban.
Ha már rendelkezel némi alaptudással és gyakorlattal, eljön az idő, hogy mindezt valahogyan megmutasd. Itt lép be a képbe az önéletrajz és a portfólió szerepe. Akkor is érdemes ezeket komolyan venni, ha még nem dolgoztál tesztelőként főállásban. Egy jól felépített önéletrajzban helyet kaphatnak azok a projektek is, amelyeket tanulás közben készítettél, vagy amiket saját érdeklődésből csináltál. Egy egyszerű portfólió weboldal, esetleg egy GitHub profil szintén sokat dobhat az összképen, különösen akkor, ha példákat is mutatsz arra, mit tudsz.
A motiváció a kulcs
A szakmai fejlődés nemcsak a tanulásban rejlik, hanem a kapcsolatokban is. Érdemes bekapcsolódni a hazai vagy nemzetközi szakmai közösségekbe, akár Facebook-csoportokon, akár LinkedIn-en keresztül. Ezekben a közösségekben nemcsak tudást szerezhetsz, hanem olyan emberekkel is megismerkedhetsz, akik hasonló úton járnak, vagy már tapasztaltabbak, és szívesen segítenek tanácsokkal vagy állásajánlatokkal. Egy-egy ilyen kapcsolat akár egy interjúhoz is elvezethet.
Végül talán a legfontosabb: ne várd meg, amíg “tökéletes” leszel. Az álláshirdetések sokszor olyan elvárásokat sorolnak fel, amelyek még a tapasztalt tesztelőknek is kihívást jelentenek. Ettől ne ijedj meg. Ha van egy biztos alaptudásod, van pár példád arra, mit csináltál, és hajlandó vagy továbbtanulni, akkor már jó eséllyel indulsz. A cégek nagy része értékeli a
motivációt és a fejlődési szándékot, még akkor is, ha a jelentkező nem felel meg minden egyes követelménynek.
Forrás: FrontEndART
A frissdiplomas.hu-nál mindent megteszünk azért, hogy élménytelibbé és egyszerűbbé tegyük az elhelyezkedés, a karrierépítés folyamatát. Az egyetemistáknak és pályakezdőknek szóló karrierportálunk mellett tevékenységünk legújabb eleme Magyarország első élményközpontú állásbörzéje, a JOBVERSE Állásbörze. Csatlakozz, és emeld a karriered a következő szintre velünk! Tetszett a cikk? Küldd el valakinek, akinek szintén hasznos lehet!
Ha ismersz olyat, akinek jól jönne ez a lehetőség, oszd meg vele ezt a cikket!