Korábbi interjúnkban az Aleido mentorait kérdeztük, most azonban kíváncsiak voltunk a másik oldal nézőpontjára is. Hogyan élik meg a mentorprogramot az új kollégák? Milyen nehézségekkel szembesül, aki frissen csatlakozik a céghez? Milyen szintű angoltudás az elvárt? Falussy Boglárka és Gál Diána, az Aleido műszaki szakszövegírói őszintén és tartalmasan meséltek a beilleszkedésükről, első benyomásaikról, sőt még tanácsot is adtak azoknak, akik fontolgatják a jelentkezést. Olvass bele a velük készített interjúnkba!
Interjúalanyok:
Falussy Boglárka, Technical Writer (műszaki szakszövegíró)
Gál Diána, Technical Writer (műszaki szakszövegíró)
Hogyan képzeljük el egy Technical Writer napját?
Bogi: Mindig más. A munka egy része úgymond nyomozós feladat, szerintem nagyon izgalmas ahogy összegyűjtöd a szükséges információkat egy-egy termékhez, amíg összeáll a kép. Ehhez rengeteg emberrel kell beszélni, rengeteg dolognak kell utánanézni, én nagyon szeretem ezt a részét. És az is szuper, hogy dinamikusan működő csapatokban lehet együtt dolgozni.
Ez általánosságban elmondható a Technical Writer-ek mindennapjairól?
Bogi: Szerintem ez mindenkinél változik csapatonként, termékenként, részlegenként. Ha két ember egyszerre is kezdett az Aleidónál, maga az élmény összességében más és más lehet, attól függően, hogy pontosan a cég melyik részén van és mit csinál.
Már a legelején kiderül, hogy ki melyik csapathoz csatlakozik?
Dia: Igen, jellemzően ez már a felvételi folyamat során látszik, hogy kinek melyik csapat lehet testhezállóbb. Én azt tapasztaltam, hogy mindig igyekeznek olyan pozícióba, olyan területre rakni, ahol jól tudsz majd együttműködni, és ahol ki tudod aknázni az erősségeidet.
Bogi: Teljesen egyetértek, ahová én kerültem, úgy érzem, hogy ott a helyem, és szerencsére a többieken is ezt látom. Szerintem ez egy nagyon tudatosan felépített döntés, az alapján, amit már mutatunk magunkból akár a felvételi folyamán, de maga a betanulási folyamat is segít rávilágítani arra, hogy pontosan ki milyen csapatban, milyen termékre lesz a legmegfelelőbb.
Honnan jött az indíttatás, hogy jelentkezzetek az Aleidóhoz?
Bogi: Több ismerősöm dolgozik a cégnél már egy ideje, és nagyon jó dolgokat hallottam tőlük. Azt láttam, hogy szeretnek a cégnél dolgozni, jól érzik magukat, odafigyelnek rájuk, minden szempontból jó élményként írták le. Úgyhogy amikor elérkezett nálam a váltás ideje, biztos voltam abban, hogy itt fogok először próbálkozni.
Dia: Én korábban fordítóként dolgoztam, és szerettem volna továbbra is használni az angolt, úgyhogy olyan munkát kerestem, ahol ez előny.
Akkor jó helyen keresgéltél…
Dia: Igen, abszolút! Szoktam hallani, hogy nehéz elhelyezkedni, ha „csak” annyi a tudásod, hogy jól beszélsz angolul, de valójában nagy szükség van rá, különösen, ha valaki magas szinten beszéli.
Bogi: Ebben a munkakörben tényleg nagy szükség van rá. Egyrészt a munkának a nyelve az angol, legtöbbször a kollégákkal is így kommunikálsz, ráadásul egy olyan perspektívából használod, amivel én például még nem találkoztam, és ez nagyon izgalmas.
Akkor akik nem beszélnek angolul profi szinten, azok ne is jelentkezzenek? Hol van egyáltalán az a tudásszint, ami már elegendő lehet?
Dia: Elsősorban az a fontos, hogy értse az angol szövegeket, jól tudjon fogalmazni és jó legyen a helyesírása. Jelentkezni mindenképpen érdemes, akkor is, ha valaki nem érzi tökéletesnek a nyelvtudását, mert az interjún úgyis kiderül, hogy van-e olyan szinten az illető, ami – akár fejlesztéssel, de – elegendő a munka elvégzéséhez.
Bogi: Én egyébként azt veszem észre, főleg a „mai fiatalokon”, hogy általában véve nagyon jó angol nyelvtudással kerülnek ki, nem is csak egyetemről, de már középiskolából. Úgyhogy azt gondolom, a legtöbbjüknek nem lesz problémája azzal, hogy meglegyen az a szint, ami ehhez szükséges. Inkább az a kérdés, hogy tudják-e olyan szemmel nézni, és úgy használni a nyelvet, ami elengedhetetlen ehhez a típusú munkához.
Az már kiderült, hogy az angoltudás felmérésre kerül a kiválasztási folyamat során. Mire lehet még számítani?
Bogi: Részletekbe nem tudunk menni ezzel kapcsolatban, de írásbeli és szóbeli feladatokra is lehet számítani. Szerintem nagyon jól össze van állítva a folyamat, hogy tényleg azokat tudják beválogatni, akik jó helyen lesznek a cégnél, ezért van többféle szűrő is.
Dia: Ezekre a többkörös interjúkra úgy érdemes gondolni, hogy nem csak az Aleido szempontjából hasznos, hanem a jelentkezőnek is, hiszen ezáltal fel tudja mérni a saját készségeit, kiderül, hogy jó-e benne, komfortosan érzi-e magát a feladatokban. Így nem az ismeretlenbe érkezik az első munkanapon, hanem már van egy elképzelése arról, hogy mire számíthat.
Az elmúlt időszakban, az itt töltött időtök alatt mi az, ami a legszimpatikusabb számotokra a cégben? Vagy a vállalati kultúrában, így is fogalmazhatnék.
Dia: Nekem két dolog jutott eszembe, az egyik az átláthatóság a teljes cég működését és a feladatokat tekintve egyaránt. Nekem nagy könnyebbség például az, hogy tudom, hogy adott kérdéssel vagy problémával kihez lehet fordulni. A másik pedig, hogy egymás segítése az elsődleges cél, nem a versengés, ezáltal a munkanapokra is az együttműködés jellemző.
Bogi: Ezt én is kiemelném, hogy később sem ér véget a mentorálás, ami elkezdődik a betanulással. Az a hozzáállás mindenki részéről, hogy bármikor fordulj hozzánk, bármilyen kérdésed van, és ez nemcsak üres frázis, hanem valóban így működünk az egész cégen belül. Ezáltal pedig emberléptékű az egész. Én azt érzem, hogy bárkihez oda lehet menni, függetlenül attól, hogy hol helyezkedik el a cégben, akár a felsővezetésben, akár a friss belépők között, igazából lényegtelen, mert ugyanaz a nyitott hozzáállás van jelen mindenki részéről, és ugyanaz az attitűd, hogy itt együtt dolgozunk valamiért. Szerintem egy ilyen közegben nagyon jól lehet fejlődni és kivirágozni tényleg minden szempontból. Nekem ez teljes felfrissülés, és nagyon-nagyon jó élmény.
Ebben a mentorprogram is közrejátszott, hogy így élted meg?
Bogi: Abszolút. Már önmagában az, hogy az első kb. 5-6 hét betanulási időszak egy végtelenül kiszámítható, nagyon jól felépített folyamat. Tehát amikor elkezded a munkát, akkor pontosan tudod, hogy a betanulás napról napra hogy fog kinézni, és tudod, hogy adott napon, héten ki lesz a mentorod, adott témával kapcsolatban kihez tudsz fordulni. És ahogy aztán projektre kerülsz, ez tényleg nem ér véget. Nekem is volt egy mentorom a tényleges munka első 2,5 hónapjában, aki rengeteget segített a feladatok szempontjából és mentálisan is.
Dia: Illetve a mentorprogram alatt nem csak a mentorunkra számíthatunk, hanem igazából bárkitől lehet kérdezni, attól függően, hogy adott témára kinek van nagyobb rálátása.
Mi a felépítése a mentorprogramnak?
Bogi: Van egy számodra kijelölt mentor, aki a teljes betanulási időszak alatt támogat. Emellett pedig minden héten más-más kollégával dolgozol együtt, akik bemutatják az adott területet, feladatokat, és ezen túl rengeteget tanulhatsz az ő tapasztalataikból, megismerhetsz többféle perspektívát, és fel tudsz készülni, hogy mi vár majd rád. Ezáltal lényegében egy egész csapat áll melletted, hogy minél gördülékenyebben és sikeresebben tudj végigmenni ezen a folyamaton. Illetve van egy szuper online felület, ahol össze van szedve minden, ami a betanuláshoz szükséges, kurzusok, videós anyagok, visszajelzések és a betanulás felépítése. Nekem ez óriási segítség volt, hogy tudtam követni a teljesítményemet, vagy, hogy kivel mikor van megbeszélésem, és vissza lehetett nézni a feladatokat is.
Szerintetek miért hasznos ez a program?
Dia: Mivel nincs ilyen képzés Magyarországon, hogy műszaki szakszövegíró, ezért is nagyon sokat ad a mentorprogram, hiszen úgymond ki lehet tanulni ezt a mesterséget. Szerintem ez nagyon nagy dolog. Ugyanakkor viszont nem egy zárt rendszer, hanem nagyon is rugalmas, tehát ha valakinek valami nehezebben megy, akkor nincs azzal gond, ha egy kicsit több időt kell rászánni. És ami pedig jól megy, azzal lehet haladni, ebben is van rugalmasság.
Bogi: És óriási biztonságérzetet ad szerintem. Nem számít, hogy egy teljesen új területre érkezel, lényegtelen, hogy hány év munkatapasztalat áll mögötted, hiszen itt az elejéről kezded, és végig ott lesz melletted egy támogató rendszer. Főleg egy pályakezdő számára ez nagyon sokat jelenthet. Ha én most kezdenék dolgozni, akkor többek között ezért jönnék az Aleidóhoz, mert ezt megélni szuper dolog.
Mi lehet még vonzó egy pályakezdőnek az Aleidónál?
Bogi: Rengeteg lehetőség van fejlődni, tanulni, cégen belül többféle irányba elmozogni, és kifejezetten figyelnek is arra, hogy neked melyik irány lenne a legmegfelelőbb. Illetve mivel nagyon sok országból dolgozunk együtt kollégákkal, ha valaki szeretné nemzetközi közegben kipróbálni magát, akkor ez egy kiváló alkalom arra, hogy megismerj más kultúrákat, gondolkodásmódokat, főleg, ha erre eddig nem volt lehetőséged. És lehet gyakorolni a kommunikációt, az ügyfélkapcsolatok kialakítását, de akár a csapaton belüli kapcsolatok építését is, szerintem ez is egy nagyon izgalmas vonal.
Van olyan dolog, amit nehézségként éltetek meg, de később, akár a mentor segítségével sikerült legyőzni?
Dia: Nekem az jutott eszembe, hogy az, amit felsoroltunk pozitívumként, tehát, hogy lényegében egy új szakmát szerezhetünk a műszaki szakszövegírás által, ez valamennyire nehézség is. Mivel az elején egyáltalán nincs rálátásunk, és itt tanulunk meg mindent, ezért ez rengeteg új információval jár, bele kell tanulnunk a programok használatába, és sok dolgot meg kell szoknunk. Szerintem ez intenzív kezdés, aztán persze egyre magabiztosabbá válunk.
Bogi: Teljesen egyetértek, én is ezt a részét tudnám kiemelni. Nem igazán rendelkezem műszaki háttérrel, abszolút bölcsész vonalról érkeztem, úgyhogy, ha valami a tanulásban nagyobb kihívás, akkor ez az IT-s műszaki vonal. De ez sem teljesíthetetlen, nyilván attól függ, hogy milyen hozzáállásod van, mert, ha szeretnéd megtanulni, akkor menni fog. És visszakanyarodnék oda, hogy nem hagynak cserben senkit egyik pontján sem ennek a folyamatnak.
Dia: Meg az ismeretlen lehet még ijesztő. Bár miután valaki elolvassa ezeket a cikkeket az Aleidoról, már nem lesz annyira ismeretlen. 😊
Bogi: …és a közösségi médiában is jelen vagyunk, onnan is érdemes tájékozódni.
Amikor ti lesztek mentorok, szerintetek mivel tudjátok majd támogatni az új belépőket?
Bogi: Leginkább azzal, hogy mi is keresztülmentünk ezen az egészen. A mi mentoraink is ezt hangsúlyozták, és nem csak azért, hogy empátiát fejezzenek ki az irányunkba.
Mi az a tanács, amit adnátok a jelentkezésben lévőknek?
Dia: Próbálják meg felmérni az igényeiket, erősségeiket, a folyamat közben pedig figyeljék saját magukat, hogy jól élték-e meg az interjúkat, magukénak érzik-e ezt az egészet, mert, ha igen, akkor hosszú távon is jó helyük lesz az Aleidónál.
Bogi: Szerintem az az alap, hogy legyél önmagad, és ne akarj eladni egy olyan képet, ami nem létezik. Amíg magadat adod, addig nem lehet gond, minden mást a készségek szintjén el lehet sajátítani. És még ha elsőre nem is sikerül, újrapróbálkozni bármikor lehet, hiszen akár egy sikertelen interjú is lehet a következő sikerének a kulcsa.
Te is szívesen csatlakoznál egy ilyen támogató csapathoz? Tudj meg többet az Aleido Technical Writer pozíciójáról, és jelentkezz itt!
Az interjút készítette: Bányai Nikoletta
A frissdiplomas.hu-nál mindent megteszünk azért, hogy élménytelibbé és egyszerűbbé tegyük az elhelyezkedés, a karrierépítés folyamatát. Az egyetemistáknak és pályakezdőknek szóló karrierportálunk mellett tevékenységünk legújabb eleme Magyarország első élményközpontú állásbörzéje, a JOBVERSE Állásbörze. Csatlakozz, és emeld a karriered a következő szintre velünk! Tetszett a cikk? Küldd el valakinek, akinek szintén hasznos lehet!
Ha ismersz olyat, akinek jól jönne ez a lehetőség, oszd meg vele ezt a cikket!